Imaginea şcolii

Prima atestare documentară a Ungurenilor se face la 30 martie1579.Prin părţile unde este aşezarea de azi a Ungureniului treceau cete de oieri transilvăneni cu regularitatea anotimpului:primăvara spre munte iar toamna spre locurile de antestepă de pe Başeu ,Jijia şi Prut.Aceşti oieri erau  de cea mai curată  viţă romanească de aceaşi religie ortodoxă de prin părţile Barsei.Pentru că veneau dinspre ţinuturile stăpanite de unguri, li se spuneau ungureni.O patre din ei s-au stabilit aici şi localitatea a primit numele de Ungureni.În timpul celui de-al doilea război mondial un învăţător stabilit pe aceste meleaguri a învăţat pe tineri să scrie şi să citescă după un abcdar alcătuit de el.În jurul anului 1930 sa înfiinţat o clasă care a funcţionat într-o locuinţă particulară a cetăţeanului Ivanache.Soţia profesorului Eugen D. Nicolau,învăţătoarea Ana Neculau a pus la dispoziţie sătenilor o încăpere în casa domniei sale în care a funcţionat o clasă de elevi.Între cele două războaie mondiale sa construit o clădire pentru şcoală cu o singură sală de clasă.Numărul de elevi era mult mai mare şi de aceea o parte din elevi au urmat cursurile în casa profesorului Eugen D. Neculau (3 săli) care afost naţionalizată în anul 1946.În anul 1949-1950 s-a extins învăţămantul la 7 ani de studii.Şcoala a continuat să funcţioneze în casa profesorului Neculau,dar şi în cas învăţătzorului Moisiu.În jurul anilor 1952-1953 s-a construit o a doua sală de clasă alipită de clădirea şcolii în vecinătatea clădirii învăţătzorului Moisiu.Şcoal funcţiona în acea perioadă în trei clădiri deoarece numărul de copii de varstă şcolară era foarte mare.De exemplu în anul 1950 erau 80 de elevi de clasa I.În jurul anului 1957 1958 s-au construit alte două săli de clasă alipite clădirii vechi a şcolii.Şcoala a  asigurat învăţămantul de 10 ani obligatoriu astăzi satul numără aproximativ 300 de familii care au în medie 3-4 copii.

Şcoala nr.1 Ungureni are în subordineun număr de :

• 5 grădiniţe
  • Şcoala cu clasele I-VIII,nr.2 Ungureni
  • Şcoala cu clasele I-IV,Vicoleni

Laboratorul de informatică

Baza materială

·        9 săli de clasă

·        1 cabinet director

·        1 sală informatică conectată la internet

·        1 bibliotecă cu 2850 volume

·        1 teren de sport

·        1 centrală termică

·        Reţea de alimentare cu apă

Cabinetul de biologie

Resurse umane

• Total elevi:306
  • Total cadre didactice:26
  • Personal didactic auxiliar:0,5
  • Personal nedidactic:3,25

Plan de şcolarizare 2008-2009

·        Învăţământ primar:10 clase cu 186 elevi

·        Învăţământ gimnazial:9 clase cu 120 elevi

·        Şcoala oferă elevilor cursuri opţionale începând cu clasa I

·        Începând cu clasa a V-a limbile străine(lb.franceză şi lb.engleză) se predau în regim intensiv cu câte 2 ore pe nivel.

·        Pachete de opţionale atractive:informatică,EPS,matematică distractivă şi altele.

·        Şcoala dispune de cadre didactice cu studii superioare de specialitate,cadre foarte bine pregătite profesional şi metodic preocupate permanent de perfecţionare şi formare continuă.

·        Desfăşurăm un parteneriat foarte bun cu familiile elevilor şi comunitatea locală.

·        În prezent se desfăşoară un Proiect Comenius cu şcoli partenere din :Spania,Turcia ,Bulgaria şi Finlanda.

·        Antrenăm elevii să participe la activităţi extracurriculare diverse,în şcoală se desfăşoară şi o campanie împotriva drogurilor(proiect antidrog).Participăm cu elevii la concursuri şi olimpiade.

·        Peronalul unităţii deosebit de receptiv,cadre didactice cu gradul I,40% dornice de autocunoaştere,autodepăşire,depun eforturi mari pentru ridicarea calităţii procesului instructiv-educativ din şcoală.

Make a Free Website with Yola.